Aktualności

Logo szkoły

ZESPÓŁ

SZKÓŁ SPECJALNYCH

W WARCIE


Z życia szkoły ......................
strona główna historia szkoły Nasz patron kadra pedagogiczna o szkole zaplecze dydaktyczne Publikacje i materiały nauczycieli Galeria zdjęć Położenie naszej Szkoły Aktualności Stowarzyszenie Programy unijne Aktualne zamówienia publiczne Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej
napisz do nas


Aktualności - rok szkolny 2018/2019


RAJD DO NIEBOROWA I ŁOWICZA
8 czerwca 2019r. uczniowie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy pod opieką p. Ewy Ochman i p. Marii Gawłowskiej oraz rodziców uczestniczyli w rajdzie organizowanym przez Oddział PTTK w Warcie. Zwiedzali Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach, zabytki w Łowiczu, pałac i park w Nieborowie. Uczestnicy rajdu mieli okazję poznać piękno przyrody i historię ziemi łowickiej. Serdecznie dziękują pani Barbarze Cicheckiej - Prezes Oddziału PTTK w Warcie za zorganizowanie wspaniałej imprezy turystycznej.

WARSZTATY MUZYCZNE FILHARMONI ŁÓDZKIEJ
Dnia 03 czerwca odbyło się kolejne spotkanie z zajęciami „Filharmoni Łódzkiej”. Tym razem poznaliśmy kolumbijczyka, który zaśpiewał nam piosenki „Bailando” oraz „ Decpacito”. Ponadto poznaliśmy w języku hiszpańskim kilka słów na powitanie i pożegnanie. Miło spędziliśmy czas.

foto fotofotofoto

SZKOLNE OBCHODY DNIA DZIECKA
30 maja 2019 roku w naszej szkole odbył się Dzień Dziecka. Nie zabrakło atrakcji i interesujących zabaw.
Na początku wielu uczniów zaprezentowało swoje umiejętności recytatorskie, czytelnicze oraz plastyczne podczas X Konkursu Recytatorskiego pod hasłem „Ignacy Krasicki gościem Marii Konopnickiej”. Swoją obecnością w trakcie Konkursu zaszczycili nas postulanci,
którzy przedstawili zebranym bajkę I. Krasickiego „Czapla, ryby i rak”.

foto foto

Po zmaganiach konkursowych wszyscy udali się na pobliski stadion, gdzie został rozegrany mecz nauczyciele kontra uczniowie. W tym roku zakończył się on zwycięstwem uczniów.

foto foto

Kolejnym punktem dnia było „spotkanie” z Filharmonią. Uczniowie zostali zapoznani z krótką historią oraz uczestniczyli w warsztatach tanecznych ćwicząc dwa tańce Hip - hop i Dancehall.

foto foto

Na zakończenie tego niezwykłego dnia zorganizowana została dyskoteka, w trakcie której wszyscy znakomicie się bawili.
Wszystkim Uczniom z okazji Dnia Dziecka życzymy spełnienia marzeń!
nauczyciele i pracownicy ZSS w WarcieWięcej zdjęć ....

WYCIECZKA DO SIERADZKIEGO PARKU ETNOGRAFICZNEGO
22 maja siedemnastu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyło w wycieczce do Sieradzkiego Parku Etnograficznego. W trakcie pobytu uczniowie zapoznali się z eksponatami i zbiorami Skansenu obrazującymi codzienne życie w dawnej sieradzkiej wsi. Uczestnicy wyjazdu wzięli również czyny udział w praktycznym pokazie dawnych czynności gospodarskich „Wyrób masła i sera”.

XVII WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD MŁODYCH TALENTÓW W OSTRZESZOWIE
21 maja uczniowie grupy teatralnej „KONOPNICZANIE” pod opieką pani Agnieszki Zając i pani Agnieszki Wróbel brali udział w XVII Przeglądzie Młodych Talentów, zorganizowanym przez SOSW w Ostrzeszowie. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem
„Trzeba tylko trochę chcieć – ekologia ważna rzecz”.
Nasi artyści zaprezentowali się w trzech kategoriach:
- Przeglądzie teatralnym;
- Przeglądzie wokalno – instrumentalnym;
- Przeglądzie twórczości plastycznej.
Wszyscy za swoje występy otrzymali gromkie brawa, wyróżnienia w postaci dyplomów oraz atrakcyjnych nagród rzeczowych.

XIX PLENER MALARSKI "WIOSNA W PEŁNI"
Zespół Szkół Specjalnych w Warcie zorganizował XIX Plener Malarski pod hasłem „WIOSNA W PEŁNI”, który wyjątkowo, ze względu na warunki atmosferyczne, odbył się w murach naszej szkoły. Nie miało to jednak znaczącego wpływu na powstałe prace, które jak co roku zachwyciły swą oryginalnością i pięknem barw.
W plenerze wzięło udział 21 dwu- i trzyosobowych zespołów z 13 placówek: szkoły podstawowe w Rossoszycy, Raczkowie, Jeziorsku, Ustkowie i Włyniu, Dom Pomocy Społecznej w Sieradzu filia w Rożdżałach, Środowiskowy Dom Samopomocy w Rożdżałach, Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi Centrum Psychiatrycznym w Warcie, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Tomisławicach, Zespół Szkół Publicznych w Warcie, Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza w Rafałówce, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Łasku i ZSS w Warcie. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy, które wręczali zaproszeni na imprezę goście: Burmistrz Gminy i Miasta Warta Krystian Krogulecki, Przewodniczący Rady Gminy i Miasta Warta Grzegorz Kopacki, Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Warcie Agnieszka Bartosik, radny powiatowy Tomasz Baliński, Koordynator medyczny Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży w Warcie Monika Cybertowicz.
Po wręczeniu dyplomów wszyscy uczestnicy mogli posilić się ciepłym posiłkiem. Powstałe prace można będzie oglądać 04 czerwca podczas organizowanego w Warcie Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych.

KAMPANIA PROFILAKTYCZNA PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W WARCIE
Dnia 15 maja w Warckim Centrum Kultury odbył się finał Kampanii Profilaktycznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Warcie pod hasłem „Zaloguj się do życia, nim życie Cię ominie”. W ramach realizacji celów Kampanii w naszej szkole wszyscy uczniowie uczestniczyli w 2 - godzinnych zajęciach warsztatowych prowadzonych przez szkolnego psychologa oraz zorganizowany został Dzień Świadomej i Zdrowotnej Profilaktyki. Uczniowie wzięli również udział w konkursie zorganizowanym w ramach Kampanii. Nagrodzone zostały 4 prace:
a. ulotka tematyczna wykonana przez Mateusza D. ucznia klasy VII b pod kierunkiem pani Moniki Sobczyk;
b. ulotka tematyczna wykonana przez uczniów klasy II SSPdP pod kierunkiem pani Ewy Ochman;
c. ulotka tematyczna wykonana przez uczniów klasy III ZET g pod kierunkiem pani Eweliny Szewczyk oraz pani Barbary Jeziorskiej – Szydło;
d. film – praca zbiorowa wykonana przez uczniów klasy VII, VIII i III g pod kierunkiem pani Agnieszki Wróbel oraz pani Agnieszki Zając.

Film "Wyloguj się z sieci - zaloguj się do życia" - > zobaczWYJAZD DO TEATRU IM. STEFANA JARACZA W ŁODZI
15 maja osiemnastu uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wybrało się na spektakl pt. „Królowa Śniegu” do Teatru im. Stefana Jaracza do Łodzi.
„Królowa Śniegu” to jedna z najpopularniejszych baśni H. CH. Andersena. Niezwykła, pełna magii historia Kaja i Gerdy, rozdzielonych przez okrutną Królową Śniegu. Piękna „opowieść drogi” o sile miłości, odwadze i determinacji w jej poszukiwaniu. Przepiękne, bogate stroje, gra aktorów, jak i sam pobyt w teatrze wywarło na nas duże wrażenie. Na pewno wybierzemy się tam jeszcze raz.

STUDIO TEATRALNE KRAK - ART
07 maja 2019 roku w naszej szkole gościliśmy aktorów ze Studia Teatralnego Krak – Art z Krakowa, którzy zaprezentowali nam spektakl pt. „O Piaście Kołodzieju”. Aktorzy przedstawili wydarzenia związane z postrzyżynami syna Piasta Ziemowita, a także rządy okrutnego króla Popiela, którego za popełnione grzechy zjadły myszy.
Uczniom bardzo podobały się stroje i dekoracje z innej epoki, ale najbardziej możliwość gry razem z aktorami. Czekamy na kolejne spektakle.

foto foto foto foto


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Wiosna to najpiękniejsza pora roku, dlatego też tradycją w naszej szkole stały się obchody Pierwszego Dnia Wiosny. Dwudziestego pierwszego marca 2019 roku wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz panie Dyrektor zebrali się w ekopracowni, aby podziwiać przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. A. Pawlak, p. J. Iwankiewicz, p. K. Kudzi, p. L. Wielgus, P. M. Korban oraz p. M. Nowickiej program artystyczny. Szczególnie spodobały się wszystkim przygotowane dla artystów stroje.
Następnie udaliśmy się na poszukiwanie wiosny w rytm muzyki granej na instrumentach perkusyjnych. Odnaleźliśmy ja w naszym szkolnym ogródku, gdzie posadziliśmy drzewko, nasz symbol wiosny. Będzie pięknie go ozdabiało. Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole upłynął w wyśmienitych nastrojach. Impreza stała się wspaniałą okazją dla kultywowania tradycji szkolnych oraz integrowania się zespołów klasowych.

ZAJĘCIA Z ROBOTYKI
Szkoła nasza przystąpiła do programu Kod do przyszłości. Jest to inicjatywa nauki kodowania realizowana przez Fundację Rozwoju Edukacji Elektronicznej. Celem projektu jest zwiększenie kompetencji w zakresie nauczania programowania przez nauczycieli oraz umiejętności podstaw programowania uczniów. Na zajęciach dzieci uczą się programowania w ScratchJR, Scratch oraz Lego WeDo poprzez język wizualny stworzony specjalnie z myślą o nich. Dzięki uczestnictwu w projekcie szkoła otrzymała zestawy klocków Lego Education oraz dwoje nauczycieli zostało przeszkolonych z budowania i programowania tymi klockami.
Uczniowie ZSS w Warcie uczestniczą w serii warsztatów z robotyki, gdzie uczą się budować roboty i programować je z wykorzystaniem aplikacji. Sprawdzają doświadczalnie efekty swojej pracy. Zajęcia z robotyki rozbudzają u uczniów kreatywność, ćwiczą wyobraźnię, uczą współpracy w grupie oraz rozwijają zainteresowania.

Więcej informacji o projekcie można przeczytać na stronie Kod do przyszłościKONKURS „MAMO BĄDŹ ZDROWA – PROFILAKTYKA SZANSĄ NA DŁUGIE ŻYCIE”
W lutym 2019 roku uczniowie klasy II i III Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy przystąpili do konkursu ogłoszonego przez Wąbrzeski Dom Kultury „Mamo bądź zdrowa – profilaktyka szansą na długie życie”. Projektowanie i rysowanie prac poprzedziły zajęcia tematyczne spójne z ideą konkursu, dotyczące profilaktyki zdrowia oraz zdrowego stylu życia. Z kilkunastu prac wybrano i wysłano na konkurs prace Anny B., Patrycji Ł., Kamila O. i Bartosza Sz. Uczniowie projektowali i wykonywali je pod kierunkiem nauczycieli Ewy O., Lidii W. i Małgorzaty W.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpiło 8 marca 2019 roku. Laureatem konkursu została Patrycja Ł. uczennica I klasy Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy, której praca zajęła III miejsce w przedziale wiekowym szkół średnich.

TŁUSTY CZWARTEK
Tłusty Czartek to dzień pełen smakołyków i słodkości , w którym króluje pyszny, okrągły PĄCZEK. W naszej szkole, 28 lutego, postanowiliśmy ponadto uczcić go wspaniałą taneczną zabawą. Zadbaliśmy o spalenie zjedzonych kalorii. Wszyscy bawili się wyśmienicie.

PROGRAM WOŚP "RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ"
W piątek 8 lutego, tuż przed feriami zimowymi, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach z pierwszej pomocy. Ćwiczenia odbyły się w ramach programu WOŚP "Ratujemy i uczymy ratować", który polega na prowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

ZABAWA KARNAWAŁOWA
Karnawał to czas wspaniałej i radosnej zabawy. W czwartek 31 stycznia od 09.00 do 14.00, w naszej szkole odbyła się Zabawa Karnawałowa, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście. Bawiliśmy się w sali ekologicznej przystrojonej balonami i serpentynami. Każdy z uczestników przybył w własnoręcznie przygotowanych maskach. Do zabawy i tańca zachęcały zebranych uczennice z liceum. Naszą szkołę odwiedzili również uczniowie z pobliskiego przedszkola. Około godziny 11 uczestnicy udali się na poczęstunek. Następnie brali udział we wspólnym tańcu przy grze Xbox one - Just Dance, gdzie ćwiczyli różne układy do znanych przebojów. Zabawa była wyjątkowa i na pewno na długo ją zapamiętamy.

FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK W ZDUŃSKIEJ WOLI
We wtorek 22 stycznia 2019r. braliśmy udział w Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Zduńskiej Woli. Udało nam się osiągnąć sukces. Zdobyliśmy pierwsze miejsce z kategorii „ zespół”. Podczas występu nasz zespół „Nadwarciańscy Kolędnicy” (w składzie: Ania, Oliwia, Daria, Nikodem, Błażej, Mateusz z liderem Kamilą na czele) przedstawił prezentację muzyczną pt.: „Śpiewem, grą i tańcem kolędować Panu”. Jurorom spodobało się, że wspaniale graliśmy na wielu instrumentach (dzwonki , trójkąty, grzechotki, janczary), śpiewaliśmy kilka utworów (również w języku angielskim). Na koniec zaprezentowaliśmy „Taniec Aniołów”. Nikodem zdobył także wyróżnienie w kategorii „ solista”. Naszą szkołę reprezentował również „Świąteczny Duet” (Kamila i Nikodem) w utworze „ Święta to czas niespodzianek”. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy uczestniczyć w tym przeglądzie. Na koniec śpiewaliśmy kolędy i pastorałki z innymi zespołami i było bardzo wesoło.
Pozdrawiamy organizatorów i uczestników tego festiwalu.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNO - FOTOGRAFICZNY ”ZIEMIA SERCU BLISKA - MOJA MAŁA OJCZYZNA"
05 stycznia 2019 roku rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Plastyczno - Fotograficzny "Ziemia sercu bliska - moja mała ojczyzna". Organizatorem konkursu była Fundacja dla Rodaka oraz Szkoła Podstawowa Nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej w Olsztynie. Pracą konkursową było wykonanie albumu „żywej księgi”. Z naszej szkoły pod kierunkiem pani Agnieszki Zając i pani Agnieszki Wróbel uczennica klasy III gimnazjum Oliwia Ł. wykonała album o mieście Warta. Jury konkursu w kategorii gimnazjum przyznało Oliwi I miejsce za wykonany album.

Więcej informacji o konkursie można przeczytać na stronie Szkoła Podstawowa nr 30 im. Marii Zientary-Malewskiej w Olsztynie

foto
ZEWNĘTRZNY CZUJNIK SMOGU OD FUNDACJI AVIVA
Dnia 11 stycznia 2019r. w sali ekologicznej zamontowaliśmy czujnik zewnętrzny monitorujący całodobowo jakość powietrza w mieście Warta. Jakoś powietrza możemy obserwować na stronie internetowej pod adresem
https://airly.eu --> TUTAJfoto foto


CZUJNIK SMOGU OD FUNDACJI AVIVA
W wyniku wygrania konkursu dnia 03 stycznia 2019 roku nasza szkoła otrzymała od przedstawiciela Fundacji AVIVA czujnik wewnętrzny firmy Kaiterra Laser Egg2; jest to inteligentny laserowy miernik smogu i jakości powietrza. Dokonuje on również pomiaru wilgotności i temperatury, wyświetla aktualną godzinę i prognozę pogody.

foto fotofotofotofoto


WIGILIA SZKOLNA
20 grudnia 2018 roku był w naszej szkole dniem szczególnym, wyjątkowo uroczystym. W przeddzień przerwy świąteczno-noworocznej odbyła się szkolna wigilia. Uczniowie i nauczyciele dzielili się opłatkiem, składali życzenia , a przy wspólnym wigilijnym stole śpiewali kolędy. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej, uroczystej atmosferze. Następnie odwiedził na chór z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej w Warcie, który zaprezentował nam koncert kolęd.

WYJAZD DO PARKU TRAMPOLIN SALTOS W ŁODZI
19 grudnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach wychowania fizycznego w Parku Trampolin "Saltos" w Łodzi, w którym został zrealizowany program nauczania ćwiczeń gimnastyczno - akrobatycznych na specjalnych przyrządach.
Wszystkim uczestnikom nardzo się podobało i już planują kolejny wyjazd.

JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
W czwartek 13 grudnia świętowaliśmy nadejście Świąt Bożego Narodzenia i uczniowie naszej szkoły przedstawiali jasełka. W tej cyklicznej imprezie od kilku lat biorą również udział warccy gimnazjaliści, którzy odwiedzają zaprzyjaźnioną placówkę z prezentami. Jasełka w ZSS w Warcie wystawiane są od niepamiętnych czasów. Na przedstawienie co roku zapraszamy rodziców naszych uczniów, nauczycieli, radę pedagogiczną oraz samorządowców Powiatu Sieradzkiego i innych gości.
Tym razem na nasze zaproszenie odpowiedzieli: Radny Powiatu Sieradzkiego Tomasz Baliński, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Warcie Agnieszka Bartosik, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Warcie Dominik Strumiński, ordynator Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci i Młodzieży Centrum Psychiatrycznego Monika Cybertowicz oraz nauczycielka Gimnazjum Barbara Frankiewicz wraz z młodzieżą, a także rodzice naszych uczniów.
Podczas przedstawienia uczniowie wspaniale odgrywali swoje role, śpiewali kolędy i pastorałki (również w języku angielskim), akompaniowali na instrumentach muzycznych, wykonywali układy taneczne o tematyce świątecznej. Następnie brali udział w konkursie bożonarodzeniowym z nagrodami przygotowanym przez podopiecznych pani Barbary Frankiewicz.
Na zakończenie dyrektor placówki Wioletta Łajs - Błaszczyk pogratulowała wspaniałego występu. Podziękowała wszystkim za przybycie oraz złożyła uczestnikom serdeczne życzenia świąteczne. Wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami, co przyczyniło się do ich wielkiej radości. Uczniowie częstowali też gości własnoręcznie upieczonymi ciasteczkami i piernikami.

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS „ŚWIĄTECZNE INSPIRACJE”
12 grudnia 2018 roku 8 uczniów naszej szkoły, pod opieką pani dyrektor Wioletty Łajs – Błaszczyk oraz pani Edyty Woźniak wzięło udział w Międzyszkolnym Konkursie „Świąteczne inspiracje”. Organizatorem w/w wydarzenia byli nauczyciele ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 im. Janusza Korczaka w Łodzi. Tematem przewodnim konkursu były święta Bożego Narodzenia. Wszyscy uczniowie wykonali bardzo ciekawe stroiki świąteczne oraz wywiązali się z powierzonych im zadań. Wyjątkowe prace, jakie powstały zostały nagrodzone dyplomami za udział.
Wśród nagrodzonych uczniów II miejsce otrzymał Piotr D., uczeń klasy VI za ciekawy pomysł i starannie wykonaną pracę.

CZUJNIK JAKOŚCI POWIETRZA NA NASZEJ SZKOLE DZIĘKI KONKURSOWI FUNDACJI AVIVA.
05 grudnia 2018r. rozstrzygnięto konkurs Fundacji AVIVA pt.: „Wiem czym oddycham” – edycja druga. Nasza Szkoła brała udział w tym konkursie. Spośród 2357 uczestników w internetowym głosowaniu zajęliśmy 69 miejsce zdobywając 294 głosy i tym samym 4 miejsce w województwie łódzkim. Znajdując się wśród 100 lokalizacji w Polsce otrzymamy zewnętrzny czujnik jakości powietrza, którego odczyty będzie można obserwować na mapach w internecie na stronie Airly.eu

Dodatkowo znaleźliśmy się w rankingu szkół TOP 50 i nasza placówka otrzyma wewnętrzny sensor jakości powietrza.
O wygranej Zespołu Szkół Specjalnych można było również odczytać na stronach:
- Naszego Radia;
- Strona Nasze Miasto Sieradz ;
- Gazeta "Nad Wartą" wstawiona przez Sieradzki Alarm Smogowy strona Facebook;

Wszystkim, którzy głosowali na umieszczenie czujnika przy naszej szkole serdecznie dziękujemy. Niebawem będziemy mogli na bieżąco przeglądać stan jakości powietrza w mieście Warta.
KONCERT EDUKACYJNY
10 grudnia 2018 roku ponownie odwiedzili nas muzycy z Fundacji „MUZYKA ŚWIATA” z Łodzi z koncertem edukacyjnym.
Głównym celem koncertu było rozwijanie wyobraźni muzycznej, zapoznanie uczniów z podstawowymi informacjami związanymi z muzyką, instrumentami muzycznymi oraz twórczością wybranych kompozytorów. Spotkanie rozpoczęli nasi uczniowie prezentując świąteczny występ instrumentalno – wokalny z wykorzystaniem dzwonków oraz trójkątów. Goście byli zachwyceni, pięknie podziękowali młodzieży, a następnie przystąpili do prezentacji dwóch niezwykłych instrumentów:
- melodyki - instrumentu podobnego w brzmieniu do akordeonu,
- theremini – niezwykłego instrumentu wykorzystywanego przede wszystkim do nagrywania efektów specjalnych w filmach.
W trakcie koncertu treści związane z powstaniem i historią prezentowanych instrumentów przekazywane były w zabawnej formie połączone ze wspólnym graniem.
Na zakończenie wszyscy z akompaniamentem granym na melodyce odśpiewaliśmy kolędę „Przybieżeli do Betlejem” oraz piosenkę „Pada śnieg”. Podsumowując spotkanie pani Ania złożyła uczniom i pracownikom naszej szkoły najserdeczniejsze życzenia białych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia. My też życzymy Wesołych Świąt i zapraszamy do nas w Nowym 2019 Roku.

06 GRUDNIA - MIKOŁAJKI
6 grudnia to dzień, w którym w naszej szkole od wielu lat podtrzymuje się mikołajkową tradycję.
W tym roku uczniowie wszystkich klas, w oczekiwaniu na przybycie Mikołaja, zadbali o udekorowanie drzwi klasowych własnoręcznie przygotowanymi ozdobami świątecznymi.

foto foto foto foto fotofoto foto foto foto fotofoto foto foto

I prawdopodobnie ten świąteczny wystrój korytarzy spowodował, że na jednej z lekcji usłyszeliśmy ulubione „HO, HO…” i nagle drzwi otworzyły się i do każdej klasy, w towarzystwie ślicznych Śnieżynek zawitał św. Mikołaj. Wszyscy uczniowie po zaprezentowaniu piosenki lub wierszyka otrzymali przepyszne łakocie. Panowało ogólne zdziwienie, że nikt w tym roku nie otrzymał rózgi. Zapewne dlatego, że w naszej szkole są najgrzeczniejsze dzieci.

Kochany Mikołaju zapraszamy za rok!

SPOTKANIE Z PISARKĄ DLA DZIECI PANIĄ WIOLETTĄ PIASECKĄ.
03 grudnia 2018 roku w naszej szkole gościliśmy pisarkę dla dzieci panią Wiolettę Piasecką. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji programu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” w ZSS w Warcie. Na wstępie pani Wioletta Piasecka zapoznała zebranych z początkiem swojej pracy oraz zaprezentowała książki i pacynki, wyjaśniając przebieg dzisiejszego spotkania. Uczniowie poznali następujące książki: „Mała Cyganeczka”, "Drużyna Marzeń – zagadki piłkarskie”, „Tańczące czarownice”, „A gdzie kurka? Wesołe wierszyki o zwierzątkach”, „Faustynka”, „Ignaś”. Pisarka zwróciła szczególną uwagę na pozycję „Faustynka” i „Ignaś”, ponieważ poświęcone są one 100 – leciu odzyskania przez Polskę niepodległości.
Następnie chętni uczniowie uczestniczyli w krótkiej inscenizacji utworu o zwierzętach, wykorzystując przyniesione przez panią Piasecką pacynki. Wszyscy zaprezentowali się znakomicie, za co otrzymali gromkie brawa.
Na zakończenie pani Wioletta Piasecka zaprosiła wszystkich do konkursu – zagadki o piłkarzach i postaciach baśniowych. Wszyscy świetnie się bawili.
W podziękowaniu za spotkanie pani pisarka przekazała zaprezentowane książki z autografem na rzecz biblioteki szkolnej. Bardzo dziękujemy!!!ANDRZEJKI - ZABAWA I WRÓŻBY
Wróżby, magia, przepowiednie, dobra zabawa, ANDRZEJKI!!!
W naszej szkole również nie zapomnieliśmy o tym niezwykłym, pełnym magii dniu. 29 listopada zorganizowana została dyskoteka oraz wiele atrakcyjnych wróżb andrzejkowych. Bawiliśmy się wspaniale przy ulubionych melodiach z naszymi przesympatycznymi przyjaciółmi ze Szkoły Ponadgimnazjalnej w Warcie, którzy w tym dniu zechcieli wcielić się w nasze dobre Wróżki. Bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok!

XV KONKURS BIBLIJNY „KOŚCIÓŁ DZIEŁEM CHRYSTUSA”
Dnia 28 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XV edycji Konkursu Biblijnego „Kościół dziełem Chrystusa” zorganizowanym przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Sieradzu przy współudziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitias Christiana”. W konkursie, jak od wielu lat wzięła udział młodzież okolicznych szkół specjalnych zainteresowana tematyką religijną.
Na tegorocznych potyczkach spotkali się przedstawiciele szkoły z Łasku, Zduńskiej Woli, Sieradza i warty. W przyjaznej, życzliwej atmosferze uczniowie zgrupowani w 3 – osobowe zespoły rozwiązywali kolejne konkursowe zadania. Naszą Szkołę reprezentowali: Sebastian C., Jakub O. oraz Krystian F. Opiekunem grupy była pani Beata Danielewska.
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni. Były drobne nagrody indywidualne, dyplom oraz nagroda dla szkoły – plansze dydaktyczne do nauki lekcji religii. Po konkursowych zmaganiach – miły akcent – wspólnie zjedzony pyszny obiad. Dziękujemy organizatorom.
Z wielką przyjemnością przyjedziemy za rok!.

FILHARMONIA ŁÓDZKA - OBJAZDOWY POKAZ MUZYCZNY
27 listopada 2018 roku gościliśmy w naszej szkole muzyków z Filharmonii Łódzkiej, którzy zaprezentowali nam klasyczny repertuar muzyczny – utwory Czajkowskiego, Straussa. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z budową, pochodzeniem oraz wykorzystaniem niezwykłego instrumentu, jakim jest obój. Najodważniejsi spróbowali swoich sił także w graniu na tym wyjątkowym instrumencie. Za miesiąc czekamy na kolejny koncert.

XXII WOJEWÓDZKI KONKURS Z JĘZYKA POLSKIEGO W WIELUNIU.
W dniu 21 listopada 2018 roku czworo uczniów z naszej placówki wzięło udział w XXII Wojewódzkim Konkursie z Języka Polskiego w Wieluniu. Szkołę godnie reprezentowali: Daria A., Jakub O., Sebastian C., Krystian F. Tegoroczny konkurs polegał na publicznym zaprezentowaniu wybranego przez siebie tekstu z zakresu Poezji Polski Niepodległej. Wszyscy uczniowie naszej placówki otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Specjalne wyróżnienie osiągnął Krystian F. za doskonałą interpretację tekstu. Jego występ wywołał wrażenie nie tylko na jury, ale również na całej publiczności. Podczas uroczystości panowała serdeczna i przyjacielska atmosfera. Opiekunem grupy była pani Anna Nogala-Pyrka.


XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „JESTEŚMY DUMNI Z POLSKI – Z CHLUBNYCH KART I MIEJSC NARODOWEJ HISTORII”.
21 listopada 2018 roku uczennica Oliwia Ł. otrzymała dyplom za zdobycie kwalifikacji do wystawy za przygotowanie pracy plastycznej pod kierunkiem pani Aliny Maksel oraz pani Małgorzaty Świniarskiej w ramach XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Jesteśmy dumni z Polski – z chlubnych kart i miejsc narodowej historii”. Konkurs został zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków w Tychach.

VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „KULTURA BEZPIECZEŃSTWA”
19 listopada 2018 roku rozstrzygnięto VII Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Kultura Bezpieczeństwa” zorganizowany przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi. Prace konkursowe z naszej szkoły pod kierunkiem pani Ewy Ochman oraz pani Małgorzaty Korban wykonali Magdalena C., Patrycja Ł., Kamil O. Jury konkursu wyróżniło pracę ucznia Kamila O. Jego pracę można podziwiać w wydanym kalendarzu pokonkursowym.

Więcej informacji o konkursie można przeczytać na stronie Okręgowy Inspektoriat Pracy w Łodzi

OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „MOJA POLSKA NIEPODLEGŁA”
09 listopada 2018 roku ogłoszono wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Moja Polska Niepodległa” organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy nr 1 w Suwałkach. Wśród wyróżnionych osób znalazła się nasza uczennica Natalia F., która pod kierunkiem pani Moniki Sobczyk wykonała pracę pt. „Ziemia Polska- Moja Ojczyzna”. Gratulujemy!!!

foto
OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI
W ramach obchodów „Roku dla Niepodległej” w naszej szkole zorganizowano wiele inicjatyw o tematyce historyczno – patriotycznej, których głównym celem było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie uczniów historią Polski oraz promowanie patriotyzmu. Przez cały rok podejmowane były działania związane z obchodami 100 - lecia Niepodległości Polski, podsumowujące działania odbyły się w tygodniu poprzedzającym dzień 11 LISTOPADA.
Tydzień obchodów „100 lat Niepodległej Polski” obejmował lekcje wychowawcze na temat współczesnego patriotyzmu, lekcje historii w ramach których prezentowanych było szereg fragmentów filmów historycznych i prezentacji multimedialnych utrwalających znajomość symboli narodowych oraz postaci historycznych. Na zajęciach z języka polskiego uczniowie analizowali współczesną i oryginalną wersję hymnu narodowego.
6 listopada przeprowadzono konkurs czytelniczy w trakcie którego uczniowie prezentowali różne utwory o tematyce patriotycznej, zwracając szczególną uwagę na piękno ojczystego języka.

foto foto foto foto foto

Cała społeczność szkolna aktywnie włączyła się w realizacje konkursu plastycznego, którego motywem przewodnim była Polska Niepodległa. Przygotowano wiele indywidualnych i grupowych prac, wykazując się wyjątkową kreatywnością. Prace można podziwiać na pokonkursowej wystawie na holu szkolnym.

foto foto

Wszystkie odziały klasowe wykonały również gazetki ścienne nawiązujące do tematyki odzyskania przez Polskę niepodległości.

foto foto

Trud i zaangażowanie naszych uczniów został nagrodzony licznymi wyróżnieniami i nagrodami w postaci dyplomów, książek i słodkich upominków.
Dnia 9 listopada odbył się uroczysty apel „100 lat Niepodległej Polski”, w trakcie którego zaprezentowano montaż słowno - muzyczny , a o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna włączyła się w narodowe śpiewanie hymnu państwowego.

foto foto

W ramach obchodów zadbaliśmy także o odświętną dekorację klas i korytarza szkolnego.

7 LISTOPADA - SPEKTAKL TEATRALNY OBJAZDOWY "KRAINA LODU"
7 listopada 2018 roku nasi uczniowie mieli przyjemność oglądania spektaklu pt. „Kraina Lodu” przedstawionego przez aktorów objazdowego teatru. Muzyczno-teatralna opowieść z pięknymi piosenkami skomponowanymi specjalnie z myślą o najmłodszych widzach, wprowadziła dzieci w baśniowy świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. To wzruszające, ale i zabawne widowisko, które - pomimo zimowej scenerii - wlało w serca młodego odbiorcy dużo ciepła i radości a dla starszych było, jak zwykle, okazją do świetnej zabawy.

18 PAŹDZIERNIKA - OBCHODY 50-LECIA ISTNIENIA ZESPOŁU SZKÓŁ SPECJALNYCH W WARCIE
18 października uroczyste obchody 50 – lecia istnienia szkoły rozpoczęliśmy mszą świętą w kościele pw. Św. Mikołaja w Warcie. Następnie wszyscy udali się do restauracji „Pod Wiatrakiem”, gdzie kontynuowane były uroczystości jubileuszowe.
Na wstępie pani dyrektor Wioletta Łajs – Błaszczyk powitała wszystkich zebranych.
Gratulacje i życzenia dla szkoły składali dyrekcji przedstawiciele placówek oświatowych, samorządów i rodzice uczniów.
Następnie przedstawiono prezentację multimedialną poświęconą historii szkoły. Zwieńczeniem oficjalnej części obchodów była przygotowana przez uczniów i nauczycieli część artystyczna, która została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez wszystkich zebranych.
Na koniec nie zabrakło też słodkiego akcentu, jubileuszowego tortu, którym zostali poczęstowani wszyscy uczestnicy uroczystości. W trakcie całej uroczystości można było podziwiać wystawę zdjęć z minionych lat, kroniki szkolne, zapoznać się z ofertą Placówki zaprezentowaną w przygotowanych na tę okazję folderach, a także wpisać się do księgi pamiątkowej.

Więcej informacji można przeczytać na stronie Powiatu Sieradzkiego

KONKURS PLASTYCZNY - 100-LECIE POLSKI NIEPODLEGŁEJ
Nasza szkoła wzięła udział w konkursie plastycznym "100 - lecie Polski Niepodległej" organizowanym przez Miejski Dom Kultury w Częstochowie.
Na 178 przesłanych prac plastycznych - 12 zostało nagrodzonych oraz było 33 wyróżnień. Wśród prac wyróżnionych była praca naszej uczennicy z klasy II szkoły podstawowej zespołu edukacyjno - terapeutycznego, przygotowana pod kierunkiem p. A. Pawlak i p. K. Kudzi.

12 PAŹDZIERNIKA - SPEKTAKL LALKOWY "KOT W BUTACH"
12 października 2018 roku nasi uczniowie mieli przyjemność oglądania spektaklu pt. „Kot w butach” przedstawionego przez aktorów objazdowego teatru lalek „Bajka”. Motywami przewodnimi bajki były przyjaźń i wierność, która jest cenniejsza niż złoto, uczciwość oraz dobro odnoszące zwycięstwo nad złem. Akcja rozgrywała się w młynie, w królestwie oraz na dziedzińcu zamku Czarodzieja.
W trakcie przedstawienia nasi uczniowie poznali wiele cennych rad, ponieważ bajki teatru lalek nie tylko bawią,
ale przede wszystkim uczą młode pokolenia.
12 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ NAUCZYCIELA
W dniu 12 października w naszej szkole obchodziliśmy Święto Komisji Edukacji Narodowej.
Nasi uczniowie chcieli podziękować wszystkim nauczycielom i pracownikom placówki za trud włożony w ich wychowanie i nauczanie. O godzinie 10.00 odbyła się uroczysta akademia. Na początku Pani dyrektor Wioletta Łajs- Błaszczyk przywitała uczestników i złożyła wszystkim nauczycielom i pracownikom naszej szkoły życzenia. Następnie odbył się występ artystyczny w trakcie którego uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i wyrecytowali wiele pięknych wierszy oraz tekstów okolicznościowych. Wszystkim bardzo podobało się przedstawienie i w nagrodę uczniowie zebrali gromkie brawa.
W tym dniu swoje święto mieli również nasi pierwszoklasiści. Odbyło się bowiem pasowanie dwójki nowych uczniów klasy pierwszej szkoły podstawowej na pełnoprawnych członków społeczności szkolnej. Dzień ten był też okazją do wręczenia nagród uznania nauczycielom, wszystkim pracownikom administracji i obsługi oraz jubilatom.
Następnie wszyscy pracownicy szkoły otrzymali mały upominek – tabliczkę szkolną z życzeniami.
28 WRZEŚNIA - DZIEŃ CHŁOPAKA
Dzień Chłopca w bieżącym roku w naszej szkole obchodziliśmy wyjątkowo uroczyście. W piątek 28 września z tej okazji odbyła się dyskoteka, na której wszyscy bawili się znakomicie. Następnie 01 października 2018 roku w trakcie uroczystego apelu panie Dyrektor w imieniu wszystkich dziewczyn i pań złożyły starszym i młodszym chłopcom najserdeczniejsze życzenia. Pani Adriana Dzieran przedstawiła zebranym wyniki głosowania na „Najsympatyczniejszego chłopca”. W szkole podstawowej najsympatyczniejszym chłopcem został Nikodem Marczak, w gimnazjum Sebastian Cybulski,
a w Specjalnej Szkole Przysposabiającej do Pracy – Kamil Olejnik. Na zakończenie wszyscy otrzymali słodki upominek.
25 WRZEŚNIA - BIEGI TERENOWE W KAMIONACZU
25 września 2018 roku w Leśniczówce Kamionacz odbyły się XXI Biegi Terenowe urokliwymi dróżkami w pięknym, ozdobionym jesiennymi barwami lesie.Współrywalizowali z nami uczestnicy z zaprzyjaźnionych szkół we Włyniu, Sieradzu, Łasku,, Ustkowie, Jeziorsku, Warcie, Cielcach i Rossoszycy.
Biegi odbywały się w następujących kategoriach:
1.Zespoły Edukacyjno – Terapeutyczne:
- 300 m – dziewczyny
- 300 m – chłopcy
2.Klasy IV – V
- 300 m – dziewczyny
- 300 m – chłopcy
3.Klasy VI – VII
- 600 m – dziewczyny
- 800 m – chłopcy
4.Klasy VIII; klasy III g
- 800 m – dziewczyny
- 1000 m - chłopcy
Po zakończonych konkurencjach zaproszeni goście: pani ordynator Monika Cybertowicz, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego pan Józef Jura, radny powiatowy pan Tomasz Baliński, leśniczy pan Paweł Poter oraz pani pielęgniarka Elżbieta Angulska wręczyli zwycięzcom puchary oraz medale ufundowane przez Starostę Sieradzkiego pana Mariusza Bądziora.
Po wyczerpujących biegach i emocjach związanych z rozdaniem nagród posililiśmy się pyszną grochóweczką oraz pachnącymi kiełbaskami z ogniska.
21 WRZEŚNIA - OGÓLNOPOLSKA AKCJA "SPRZĄTANIE ŚWIATA"
W piątek 21 września, uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w okolicy naszej szkoły. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!
03 WRZEŚNIA 2018 - UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019 - godz. 9.00
I zaczęło się!

04 września o godzinie 9.00 wypoczęci, uśmiechnięci i gotowi do pracy zebraliśmy się na holu szkolnym, gdzie powitała nas pani dyrektor Wioletta Łajs – Błaszczyk. Następnie zostały przedstawione główne założenia związane z organizacją roku szkolnego.
Oklaskami powitano nowych uczniów, którzy rozpoczęli w naszej Placówce naukę. Ale nie tylko grono uczniowskie się zmieniło. Pracę rozpoczęła także nowa pani psycholog – Małgorzata Winiarek.
Pani v –ce dyrektor Halina Woźniak poinformowała zebranych uczniów do której klasy będą uczęszczali oraz kto w roku szkolnym 2018/2019 będzie pełnił funkcję wychowawcy. Następnie wszyscy uczniowie udali się do klas na spotkanie ze swoimi wychowawcami.
NOWY ROK SZKOLNY ROZPOCZĘTY!!!